Vai zināji, ka iespējams atgūt 1500 eiro gadā par izdevumiem, kam paredzēti dažādi atvieglojumi nodokļu nomaksai? Visi šie “attaisnotie izdevumi” ir definēti likumā par Iedzīvotāju ienākuma nodokli 10. pantā un tiem nav nekāda sakara ar “nodokļu optimizāciju”.

Lai vieglāk saprast zemāk rakstīto, atceries, ka tavs “gada ienākums” ir alga pēc Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanas, kas algotiem darbiniekiem ir 11% no bruto ienākumiem jeb “algas uz papīra”. Vēl 24,09% no tavas bruto algas iemaksā darba devējs (galvenokārt tavam pensiju uzkrājumam), ko gada ienākumam nepieskaita.

Tātad, ir iespējams atgūt šādas summas:

120 eiro gadā par izglītības, ārstniecības, bērnu interešu izglītības izdevumiem un ziedojumiem katram ģimenes loceklim. Piemēram, ja četru cilvēku ģimene iesniedz attaisnotos izdevumus pilnā apmērā, tad var atgūt pat 480 eiro gadā. Svarīgi, ka attaisnoto izdevumu summa šajā kategorijā nevar pārsniegt 50% no gada ienākumiem. Tehniski šo summu veido 600 eiro izdevumi gadā, par kuriem nav jāmaksā 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (600€×20%=120€).

600 eiro gadā par katru apgādībā esošu personu — bērniem, nestrādājošu laulāto, kurš audzina bērnu līdz trīs gadu vecumam, u.c. Šo atvieglojumu var saņemt tikai viens no vecākiem, un ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests par apgādībā esošām personām. VID ir izveidojis informatīvu materiālu par šo konkrēto ienākuma nodokļa atvieglojumu (PDF). Tehniski šo summu veido 250 eiro ienākumi mēnesī, par kuriem nav jāmaksā 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (3000€×20%=600€).

800 eiro gadā par iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā vai trešajā pensiju līmeņa uzkrājumā, ja gadā kopā iemaksāti 4000 eiro. Svarīgi, ka iemaksu summa nevar pārsniegt 10% no gada ienākumiem, tāpēc pilnu summu iespējams atgūt tikai tad, ja ienākumi ir vismaz 40000 eiro gadā un uzkrājumā iemaksāti vismaz 4000 eiro (4000€×20%=800€).

Kopā tie var būt 1500 un vairāk eiro gadā, ko iespējams atgūt, ja vien aizpildi ienākumu deklarāciju, seko līdzi saviem izdevumiem un laicīgi informē VID (vai savu darba devēju) par apgādībā esošām personām.

Kā atgūt nodokļus par attaisnotajiem izdevumiem?

Lai atgūtu šo naudu, ir jāiesniedz iedzīvotāja ienākuma deklarācija (katru gadu martā), kur jānorāda visi izdevumi un to apmaksu apliecinoši dokumenti.

Te ir saites uz dokumentu iesniegšanas sadaļām:

Tas arī viss! Aprēķinātā nodokļu summa tiek pārskaitīta uz tavu bankas kontu pāris mēnešu laikā pēc ienākumu deklarācijas iesniegšanas.


Foto: Kristaps Grundsteins.

Publicēja Kaspars

I'm a full-stack engineering with over 20 years of experience designing and building enterprise web solutions for large publishers and businesses. In 2007 I started this blog to document my adventures with WordPress, electronics, passive house and home automation. Learn more →

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *