Vai privātā bērnudārza maksa ir attaisnoti IIN izdevumi?

Tā kā šis joprojām ir populārs jautājums jaunajiem vecākiem laikā, kad Latvijas iedzīvotāju skaits turpina sarukt un bērnudārzos ir ilgas rindas, tad vēlējos pierakstīt savu interpretāciju un pieredzi šī jautājuma skaidrošanā ar Valsts ieņēmumu dienestu pirms vairākiem gadiem.

Kā kļūt finansiāli brīvam

Finansiālās brīvības mērķis ir uzkrāt tik daudz līdzekļu, lai varētu nodrošināt savas pamatvajadzības, tērējot tikai šo uzkrājumu. Tā ir brīvība darīt tikai to, ko tu vēlies — arī strādāt, ja gribi. Ja vari uzkrāt un investēt vismaz pusi no saviem ienākumiem, tad aptuveni 15 gadu laikā vari kļūt finansiāli brīvs! Pasaulē šo sauc par “Financial …

Kā taupīt, lai uzkrātu

Mērķi un plānošana ir visa pamatā. Ja tev nav finansiālu mērķu, tad tu kļūsti par mērķi citiem — reklāmām, veikalu atlaidēm, dārgiem dzērieniem kafejnīcā, tūrisma operatora piedāvājumiem, utt. Ir tikai divi veidi kā uzkrāt lielāku daļu no saviem ienākumiem: tērēt mazāk un pelnīt vairāk. Vienu no tiem tu vari sākt darīt uzreiz un tulīt.

Sociālā apdrošināšana, pensija un ugunsdzēsēji

Vai zināji, ka lielāko daļu no tavas sociālās apdrošināšanas iemaksas veido tavs pensijas uzkrājums, jeb nauda, ko valsts uzņemas glabāt un izmaksāt tev, kad sasniegsi 65 gadu vecumu? Tie ir 24% no tavas algas, ko saņemsi atpakaļ kā pensiju. Pārējie aptuveni 10% procenti tiek novirzīti reālu darba nespējas risku apdrošināšanai.

Valsts pensija

Algotiem darbiniekiem pensijas uzkrājums veidojas automātiski no Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, ko veic darba devējs no visas bruto algas (summas pirms darba ņēmēja nodokļu nomaksas). Pensijas uzkrājumam tiek novirzīti aptuveni 20% no taviem ieņēmumiem, kas atbilst labajai praksei par uzkrājumu veidošanu — ar šādu apjomu pietiek, lai, pārtraucot strādāt 65 gadu vecumā, saņemtu ienākumus, …