Mērķi un plānošana ir visa pamatā. Ja tev nav finansiālu mērķu, tad tu kļūsti par mērķi citiem — reklāmām, veikalu atlaidēm, dārgiem dzērieniem kafejnīcā, tūrisma operatora piedāvājumiem, utt.

Ir tikai divi veidi kā uzkrāt lielāku daļu no saviem ienākumiem:

  1. tērēt mazāk un
  2. pelnīt vairāk.

Vienu no tiem tu vari sākt darīt uzreiz un tulīt.

Tērē mazāk

Mainot paradumus un plānojot izdevumus, iespējams pamatīgi ietaupīt un veidot uzkrājumus. Mums katram ir lietas, kas sagādā prieku un, no kurām tu nevēlies atteikties, taču tām ir jābūt apzinātām izvēlēm, izsverot visas iespējas un alternatīvas.

Vairums no ieteikumiem ir radikāli, lai pievērstu uzmanību konkrētiem cilvēku paradumiem un rīcībai, par kuru sekām bieži neaizdomājamies.

Nepērc košļenes. Nēsā līdzi zobu diegu.

Nepērc ūdeni un dzērienus pudelēs. Izmanto uzpildāmu dzērienu trauku gan aukstajiem, gan siltajiem dzērieniem.

Nepērc ūdeni kafejnīcās un restorānos. Palūdz krāna ūdeni vai izmanto līdzi paņemto ūdeni pudelē.

Nepērc kafiju un tēju līdzņemšanai. Pagatavo to mājās vai darbā un ņem līdzi termo-krūzē.

Nepērc saldumus un našķus degvielas uzpildes stacijās un kioskos. Iegādājies tos lētāk veikalā un paņem līdzi somā. Apziņa, ka tie vienmēr pieejami, palīdzēs kontrolēt arī patēriņu.

Nepērc uzkodas un dzērienus teātrī, kino koncertos un citos izklaides pasākumos. Paēd pirms tam un ņem līdzi savus našķus, dzēriena pudeli un blašķi.

Izplāno nedēļas ēdienkarti. Iegādājies visu nedēļai nepieciešamo pārtiku vienā reizē un ietaupi gan naudu, gan laiku.

Gatavo ēdienu līdzņemšanai. Vienā reizē pagatavo ēdienu vairākām ēdienreizēm — lai šodienas vakariņas ir arī rītdienas pusdienas darbā. Lai arī darba dienu pusdienu piedāvājumi kafejnīcās ir relatīvi lēti, aizstājot pusi no ēdienreizēm ar līdzpaņemtu maltīti, iespējams ietaupīt.

Izmanto iepirkumu sarakstu. Pērc tikai to, kas patiešām nepieciešams un ietaupi laiku ignorējot īpašos piedāvājumus lietām, kas tev šobrīd nav vajadzīgas.

Nesmēķē. Tu dzīvosi ilgāk un nesmirdēsi.

Nelieto alkoholu. Vīns un alus pēc darba un ballītēs ir pieradums, ko iespējams ierobežot vai atteikties pilnībā.

Netērē naudu bērnu dāvanām. Sarunā ar draugu ģimenēm, ka bērni viens otram dāvina savas esošās mantas, ar kurām vairs tik ļoti negribas darboties.

Vingro mājās vai dabā, nevis sporta klubā. Personīgais treneris un grupu nodarbības, un cita vide ir motivējoši, taču tai jābūt apzinātai izvēlei. Varbūt iespējams apvienot savus pašsajūtas, veselības un finansiālos mērķus?

Izmanto nodokļu atvieglojumus. Pārliecinies, ka esi norādījis galveno ienākumu gūšanas vietu EDS, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, lai darba devējs var piemērot nodokļu atlaides par apgādāmajiem un neapliekamo minimumu.

Atgūsi pārmaksātos nodokļus. Deklarē savus un ģimenes izdevumus par ārstniecību, izglītību (ieskaitot interešu izglītību bērniem), iemaksām privātajos pensiju fondos (trešajā līmenī), uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, un atgūsti pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.

Atsakies no dārga auto. Nopērc desmit gadus vecu, mazjaudīgu un vienkāršu auto, ja ar to nepelni naudu un tas nepieciešams tikai pāris reizes nedēļā.

Atsakies no auto pavisam. Pārvācies dzīvot tuvāk darbam vai maini darbu (skolu, dārziņu), lai varētu tur nokļūt ar velosipēdu vai publisko transportu.

Kā tu taupi naudu?

Dalies ar saviem ieteikumiem komentāros vai raksti @kasparsdambis.


Foto: Christian Dubovan.

Publicēja Kaspars

I'm a full-stack engineering with over 20 years of experience designing and building enterprise web solutions for large publishers and businesses. In 2007 I started this blog to document my adventures with WordPress, electronics, passive house and home automation. Learn more →

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *