Algotiem darbiniekiem pensijas uzkrājums veidojas automātiski no Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, ko veic darba devējs no visas bruto algas (summas pirms darba ņēmēja nodokļu nomaksas).

Pensijas uzkrājumam tiek novirzÄ«ti aptuveni 20% no taviem ieņēmumiem, kas atbilst labajai praksei par uzkrājumu veidoÅ¡anu — ar šādu apjomu pietiek, lai, pārtraucot strādāt 65 gadu vecumā, saņemtu ienākumus, kas gandrÄ«z atbilst tavai darba algai.

Savukārt pašnodarbinātajie jeb saimnieciskās darbības veicēji Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas veic paši 31,07% apmērā no brīvi izvēlēta ienākumu apjoma, kas nav mazāks par EUR 500, kā arī papildus 10% apjomā no faktisko ienākumu un izvēlētā apjoma starpības, kas tiek novirzīts tieši pensijas uzkrājumam.

Latvijā līdzīgi kā citās pasaules valstīs darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma:

Pensiju 1. lÄ«menis

Pensiju 2. lÄ«menis

Pensiju 3. līmenis

Kad saņemÅ¡u uzkrāto pensiju?

  • Uzkrājumu no 1. un 2. pensiju lÄ«meņa varēsi saņemt no 65 gadu vecuma, proporcionāli iemaksu apjomam un plānotajam vidējam dzÄ«ves ilgumam pēc izvēlētā pensionēšanas vecuma (skatÄ«t aprēķinu zemāk).
  • Uzkrājumu no 3. pensiju lÄ«meņa vari saņemt jau 55. gadu vecumā pilnā apmērā, samaksājot tikai kapitāla pieauguma nodokli no uzkrājuma peļņas daļas.

Kā aprēķina pensijas apjomu?

Izmaksājamās pensiju apjomu no pensijas 1. un 2. līmeņa iemaksām un uzkrājuma nosaka pēc šādas formulas:

P = K / G

kur

Tātad, ja kopējais pensiju 1. un 2. līmeņu kapitāls ir EUR 100000, tad mēnesī saņemsi:

EUR 100000,00 / 16,45 gadi / 12 mēneši = EUR 506.58 mēnesī

no kā būs jānomaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis atbilstoši tā brīža likumdošanai, jo šis ienākums netika aplikts ar iedzīvotājumu ienākumu nodokli, kad tika veidots uzkrājums.


Raksts atjaunināts 2022. gada aprīlī.

Atruna: šis raksts ir manas personīgās pieredzes izklāsts un tas nav aicinājums veikt ieguldījumus vai izmantot minētos produktus un pakalpojumus.


Foto: Shridhar Gupta.

Publicēja Kaspars

I'm a full-stack engineering with over 20 years of experience designing and building enterprise web solutions for large publishers and businesses. In 2007 I started this blog to document my adventures with WordPress, electronics, passive house and home automation. Learn more →

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *